top of page

השמנה

והתנהגות אכילה

במבוגרים

השמנת יתר הינה ללא ספק אחת האתגרים הגדולים ביותר איתה מתמודדת מרבית אוכלוסיית העולם המערבי.

השמנה נובעת מצריכת אנרגיה (קלוריות) גדולה ביחס להוצאת האנרגיה על ידי הגוף במהלך היום, כאשר האנרגיה העודפת נאגרת בגוף בצורת שומן ברקמת השומן. נסיבות ההשמנה רבות וכוללות בין היתר את הגנטיקה שמשפיעה גם על קצב חילוף החומרים בגוף, תחלואה ספציפית, טיפול תרופתי, היריון וסביבה תומכת השמנה, כמו זו המאפיינת את העולם המערבי על השפע שבה, התיעוש של המזון ואורחות החיים היושבניים שהיא מעודדת.

לאורחות החיים, שכוללים את התנהגות האכילה, הפעילות הגופנית והמצב הרגשי, עשויות להיות השפעות משמעותיות על הגוף, לא רק השמנת יתר, כי אם גם מצבים רפואיים נוספים כמו סינדרום המעי הרגיז, סוכרת והסינדרום המטבולי, פיברומיאלגיה ועוד.

לגיל הופעת ההשמנה משמעות גדולה, וככל שהוא מוקדם יותר, הסיכוי להפיכת הילד למבוגר שמן הולך וגדל, ולכן חשיבות להתערבות מוקדמת ככל שניתן, כשהספרות מדברת על התערבות עוד טרם ההיריון והלידה.

מאחר ונסיבות ההשמנה רבות, הידע הנדרש לטיפול בה מקיף וכולל לא רק את הפיזיולוגיה והגישות הטיפוליות ובכלל זה התרופתיות והכירורגיות, אלא גם השפה הטיפולית עצמה.

לפיכך, גם הקפדתי להעמיק את הידע שלי לא רק בתחומים הפיזיולוגיים של תזונת הספורט, הילדים והסוכרת, אלא גם להעמיק בחידוד השפה הטיפולית והעצמת המטופל.

לאורך השנים טיפלתי בילדים, בני נוער ומבוגרים במסגרות רבות ובהן שירותי בריאות כללית, מכבי, מרכזי ספורט (סטודיו C, שייפ-הולמס פלייס ועוד), מרכזי טיפול פרטיים וכיום במסגרת שירותי בריאות כללית במרכז הילד והן במרפאת המבוגרים בעירי כפר סבא והן בקליניקה הפרטית שלי באזור השרון ובאון ליין.

אני חברה בפורומים המקצועיים של ילדים, ספורט, מטבוליזם, היריון, פוריות, התנהגויות אכילה ובריאטריה של עמותת הדיאטנים עתי"ד ומקפידה על השתלמויות בקורסים מקצועיים בתחומים אלו.

self-care-isn-t-selfish-signage-2821823

מה חשוב לי כדיאטנית לטיפול בהשמנה והתנהגות אכילה במבוגרים שתדעו?

משמעות המילה דיאטה ביוונית היא אורח חיים. לצערי, הפרשנות העכשווית שלה, כפי שנתפשת בחברה שלנו הינה, תפריט הרזיה או מסגרת נוקשה עתירת איסורים ומדודת כמויות.

לצערי, תוקף השפעת דיאטת הרזיה, ולא חשוב איזו, קצר, וסופו של דבר שרוב המרזים חוזרים למשקלם המקורי ובמקרים רבים אף יותר. יש לכך הסברים פיזיולוגיים, התנהגותיים, רגשיים וכמובן סביבתיים.

דיאטת הרזיה קיצונית, שמביאה לירידה מהירה מאוד במשקל, עלולה להזיק לגוף, לפגוע ברקמת הרזה של הגוף ולרוב גם תלווה בעלייה מהירה במשקל. עצם העלייה המהירה מסכנת את הגוף ועלולה להוות גורם מעורר עצמאי לתחלואה.

אני מאמינה שהמטרה של כל מרזה, או המעוניין בשיפור מצבו, גם לשמר את השינוי. וכדי שהשינוי יישאר לטווח ארוך, יש להתחיל בתהליך השמירה עוד בתהליך הירידה במשקל.

המשמעות היא, שלא יכול להיות הבדל בין עת הירידה במשקל ועת השמירה בהתנהגות האכילה שלנו ובאורחות החיים אותם אנו מנהלים, ומניסיוני של יותר משני עשורים במקצוע, גם כשמנסים לקצר את הדרך (דיאטות הרזיה חריפות, ניתוחים בריאטריים, טיפול תרופתי כזה או אחר), סופו של דבר, אם לא יחול שינוי קבוע, לא נוכל לשמר את המשקל החדש.

לאדם בריא מערכת חכמה שיודעת לנווט אותו מטבולית ומשתמשת, בין היתר במנגנוני הרעב והשובע כדי לווסת את האכילה שלנו על פי הצרכים של הגוף. באורח החיים אותו אנו מנהלים היום, קל מאוד לאבד את ההקשבה למנגנונים הללו, הן בשל אורח החיים הלחוץ והן בשל קצב חיים מהיר מדי שלוקח מאיתנו את הקשב שלנו.
בנוסף, הסביבה גם היא תומכת השמנה מצד אחד ומהצד השני מפמפמת לנו כל הזמן שאנחנו צריכים לעמוד במודל גופני אידאלי, שאת הקריטריונים שלו קובעת תוכנת הפוטושופ ודומיה.

התמהיל הנכון להצלחה הוא, אם כך, לא לעשות דיאטה, לפחות לא בפרשנות החדשה שקיבלה, לחזור להקשיב לצרכי הגוף ולשפר את התנהגות האכילה ואורחות החיים, ההפחתה הקלורית תתרחש והגוף ימצא את דרכו לנקודת האיזון שלו ולמשקלו הטבעי.  

Weight Loss Essentials

הגישה התזונתית שלי, גישת 5 השלבים:

היום ברור יותר ויותר, כי בתחומי טיפול תזונתי רבים, אין טיפול זהה ושבלוני לכל מטופל, ואני תופרת ביחד עם הלקוח שלי את החליפה הטיפולית-תזונתית הכוללת שמתאימה לו, ואם יש צורך, אני מבקשת לשלב ביחד עם הטיפול שלי גורמים מקצועיים נוספים, שיעזרו בהתאמת החליפה הזו בצורה מיטבית.


על פי גישתי הטיפולית מאזנים את הגוף 5 השלבים, אותה פיתחתי מתוך ניסיוני לאורך שנות עבודתי, נלמד לשלב בין ידע תזונתי ורפואי ובין אימון התנהגותי תוך הקשבה לצרכי הגוף ולסימניו בדרך להצלחה בניהול אורח חיים בריא ומתאים ונצליח לשמר מדדים תקינים של הדם והגוף לשנים רבות.


ידע לבדו לא מספיק לייצר בנו שינויים לטווח הארוך.
בצד לימוד עקרונות התזונה והמשמעויות הבריאותיות, נטפל יחד בנושא היישומי, היומיומי, בליווי יומיומי און ליין ונתאים באופן מידי כמעט את בחירות המזון וההתנהגות למצב העכשווי ולטיפול התרופתי הנוכחי.

person-holding-black-smartphone-3850208

מה ההכשרה המקצועית הרלוונטית שלי?

​דיאטנית קלינית RD – בוגרת תואר ראשון B.sc.Nut במדעי התזונה בבית ספר ללימודי התזונה בפקולטה לחקלאות ברחובות השייכת לאוניברסיטה העברית ירושלים.


הכשרה מקצועית (סטאז') בבית חולים הדסה "עין כרם" ירושלים, וקופת חולים "כללית" מרפאת סוכרת "דגני" חדרה.

בוגרת קורס טיפול תזונתי בסוכרת – במסגרת המרכז האקדמי ללימודי המשך ברפואה, הפקולטה לרפואה באוניברסיטת ת"א.

מחנכת לסוכרת ומחלות כרוניות נלוות – מיזם עוצמה היענות/היצמדות לטיפול, מניעת סוכרת והכשרת מחנכי סוכרת.

בוגרת 2 קורסים בתזונת ספורטאים – במסגרת הפקולטה לחקלאות בשילוב עם מכון וינגייט והן בקורס במסגרת המרכז לרפואת ספורט שערי צדק בניהולה של פרופ' נעמה קונסטנטיני.

מאמנת NLP Practitioner, IN – מכללת "מטרות" כפר סבא.

בוגרת קורס העצמת המטופל, שימוש קליני במיומנויות קואוצ'ינג ותקשור מטעם שירותי בריאות כללית.

בוגרת קורס מיומנויות קשיבות בטיפול (מיינדפולנס) בטיפול התזונתי במסגרת שירותי בריאות כללית.

חברת פורום ילדים, סוכרת, היריון, פוריות, ספורט, מטבוליזם, התנהגויות אכילה ובריאטריה של עמותת הדיאטנים עתי"ד.

והתחילו בשינוי עוד היום

bottom of page