top of page

תזונת

ספורטאים

לפעילות הגופנית תפקיד משמעותי בשמירה על תפקוד תקין של הגוף והרכבו, ולכן הינה מרכיב חיוני באורח חיים בריא.

בשנים האחרונות, תפיסת הספורט החובב השתנתה ורבים עברו מספורט מתון לעצים יותר, המאתגר את הגוף ובודק את גבולותיו.

השינוי יוצר, בין היתר, גם אתגר תזונתי משמעותי, וכשמדובר בספורטאי הבוחר את הספורט כמקצוע, לתזונה חשיבות גדולה אף יותר.

עוד כשלמדתי תזונה בבית הספר לתזונה בפקולטה לחקלאות גמלה בליבי החלטה לעבוד עם ספורטאים והספר המקצועי הראשון שקניתי עם סיום לימודי היה בנושא תזונת הספורטאים, תחום שהיה עדיין בחיתוליו בעולם ובוודאי בארץ.

אני באה מבית שנושא הפעילות הגופנית היה חשוב בו, ספורט הוא חלק מחיי, למרות שלא באופן מקצועי, אני אם לנערה ספורטאית מקצועית ורואה שליחות לקדם את עשיית הספורט מילדות ועד זיקנה.

אני בין בוגרות הקורס הראשון בתחום תזונת הספורטאים שנעשה בשיתוף בין מכון וינגייט והפקולטה לחקלאות לפני כ-20 שנה, וחזרתי ועשיתי שוב את הקורס הזה כדי להמשיך ולהיות מעודכנת בתחום.

לאורך השנים טיפלתי בספורטאים חובבניים ומקצועיים במרכזי ספורט (סטודיו C, שייפ-הולמס-פלייס ועוד) ועובדת בשיתוף פעולה עם מאמני כושר בקליניקה הפרטית שלי באזור השרון ובאון ליין.

אני חלק מצוות המרצים של ארגון "אתנה" המקדמת את הספורט הנשי בארץ.

מנהלת את נושא התזונה בפורום "אימון, כושר גופני ותזונה" באתר "דוקטורס" ו"וואלה".

אני חברה בפורומים המקצועיים של ילדים, סוכרת, היריון, פוריות, ספורט, מטבוליזם, התנהגויות אכילה ובריאטריה של עמותת הדיאטנים עתי"ד ומקפידה על השתלמויות בקורסים מקצועיים בתחומים אלו ועוד.

athlete-ball-basketball-159607 - נערה עם

מה חשוב לי כדיאטנית קלינית שתדעו?

ככל שהעוסק בספורט מקצועי יותר, כך הוא מעמיד את גופו באתגרים גדולים יותר להתאוששות ושמירה על שלמותו ובריאותו של הגוף, במיוחד בילדים ספורטאים, אז גם נדבר על סיכון בפגיעה בצמיחה תקינה.

לספורטאי צרכים מוגברים בחומרי מזון, אותם הוא חייב להשלים בזמן קצר יחסית בתזונתו, כדי להתאושש ולהיות מוכן בצורה טובה לאימון/לתחרות הבא. חסרים תזונתיים עלולים לגרום לפציעות ספורט ופגיעה בחיסוניות הגוף.

בנוסף, לתזונה חשיבות גדולה לשמירה ושיפור הביצועים הספורטיביים של העוסק בה, והיא צריכה להיות מותאמת לדרישות ענף הספורט מבחינת אחוז השומן ושמירה על מסת השריר, לעצימות האימונים ולתחרויות.

לילדים ובני נוער שעוסקים בספורט ישנן התייחסויות נוספות שיש לקחת בחשבון כמו גם לסובלים מבעיות בריאותיות נוספות (השמנת יתר, סוכרת וכו'), ולכן יש לעקוב גם אחרי מדדי הגדילה ובמקרה של תחלואה אחרי המדדים הרלוונטיים ולהתייחס אליהם בהמלצות התזונתיות.

הטיפול התזונתי הינו טיפול מבוסס מדע, ומאחר והמדע הוא דינמי, אני, כאשת המקצוע  הקליני מקפידה להתעדכן ולחפש את הטיפול העדכני ביותר שיתאים למטופל שלי.

Weight Loss Essentials

הגישה התזונתית שלי, גישת 5 שלבים:

היום ברור יותר ויותר, כי בתחומי טיפול תזונתי רבים, אין טיפול זהה ושבלוני לכל מטופל, ואני תופרת ביחד עם הלקוח שלי את החליפה הטיפולית-תזונתית הכוללת שמתאימה לו בהתאם לעצימות האימונים/לתחרויות, דרישות הגיל, תחלואה נוספת (ובכלל זה טיפול תרופתי), ואם יש צורך, אני מבקשת לשלב ביחד עם הטיפול שלי גורמים מקצועיים נוספים, שיעזרו בהתאמת החליפה הזו בצורה מיטבית.

בעבודתי עם הספורטאי נעקוב אחרי הרכב גופו, תוך התייחסות למדדים הנדרשים על פי הענף בו הוא בחר, בדיקות דם ובילדים נעקוב אחרי מדדי הגדילה.

יש לזכור, כי צרכיו התזונתיים של הספורטאי הם דינמיים ומשתנים לאורך העונה וגם לאורך שנות עיסוקו בספורט (בין אם הוא חובב ובין אם הוא מקצועי), ולכן יש להמשיך ולהתאים אותה לאורך כל הדרך.
אופי המעקב אחרי הספורטאי יקבע עם הספורטאי ויותאם לצרכיו.

בעבודתי עם כלל לקוחותיי ובכלל זה הספורטאים איתם אני עובדת, אני מקפידה על זמינות, ליווי ותמיכה און ליין.

close-up-of-apple-on-top-of-books-256520

מה ההכשרה המקצועית הרלוונטית שלי?

דיאטנית קלינית RD – בוגרת תואר ראשון B.sc.Nut במדעי התזונה בבית ספר ללימודי התזונה בפקולטה לחקלאות ברחובות השייכת לאוניברסיטה העברית ירושלים.


הכשרה מקצועית (סטאז') בבית חולים הדסה "עין כרם" ירושלים, וקופת חולים "כללית" מרפאת סוכרת "דגני" חדרה.

בוגרת קורס טיפול תזונתי בסוכרת – במסגרת המרכז האקדמי ללימודי המשך ברפואה, הפקולטה לרפואה באוניברסיטת ת"א.

מחנכת לסוכרת ומחלות כרוניות נלוות – מיזם עוצמה היענות/היצמדות לטיפול, מניעת סוכרת והכשרת מחנכי סוכרת.

בוגרת 2 קורסים בתזונת ספורטאים – במסגרת הפקולטה לחקלאות בשילוב עם מכון וינגייט והן בקורס במסגרת המרכז לרפואת ספורט שערי צדק בניהולה של פרופ' נעמה קונסטנטיני.

בוגרת קורס תזונה ורפואת ילדים לדיאטניות – במסגרת מכבי שירותי בריאות.

בוגרת קורס תזונת תינוקות ופעוטות – במסגרת שירותי בריאות כללית.

בוגרת קורס הזנות מיוחדות - במסגרת שירותי בריאות כללית.

מאמנת NLP Practitioner, IN – מכללת "מטרות" כפר סבא.

בוגרת קורס העצמת המטופל, שימוש קליני במיומנויות קואוצ'ינג ותקשור במסגרת שירותי בריאות כללית.

בוגרת קורס מיומנויות קשיבות בטיפול (מיינדפולנס) בטיפול התזונתי במסגרת שירותי בריאות כללית.

​חברת פורום ילדים, סוכרת, היריון, פוריות, ספורט, מטבוליזם, התנהגויות אכילה ובריאטריה של עמותת הדיאטנים עתי"ד.

והתחילו בשינוי עוד היום

bottom of page