top of page

זה לא רק עניין של סופגנייה...


חנוכה, חג האורות, החנוכיות, הנרות, הסביבונים, הניסים והנפלאות, במיוחד נס פך השמן, שמצליח להחזיק יותר מאלפי שנים ולטגן לנו המון סופגניות ולביבות.

אז מה הבעיות בחג הזה? – קודם כל, שהתחילו לחגוג אותו :)

ואם נהיה רציניים? מה הבעיה בחג הזה?

שהתחילו לחגוג אותו....כל יום, כל ערב הדלקת נרות אצל מישהו אחר. ולא שאנחנו נגד מסורת והדלקת נרות, רק למה זה נהיה נשף? ובכל יום יש נשף תורן אחר, ובכל נשף תורן יש תחרות עם הנשפים התורנים שהיו קודם ויהיו אחר כך, עם סופגניות משודרגות, לביבות, מטבלים ללביבות ואירוח כיד המלך, כי אף אחד לא יגיע אלי הביתה ויגיד שכל מה שנתנו שם להדלקת נרות זה סופגניות..

תולדות הסופגנייה....

היה הייתה פעם סופגנייה עגולה, גדולה, שחומה, מטוגנת שבפופיק הייתה מלאה בריבה תעשייתית אדומה ומתוקה. שנים רבות הסתובבה לה ככה הסופגנייה, כולם הכירו אותה, היו שאהבו, היו ששנאו, היו שאכלו רק את הבחוץ והיו שאכלו רק את הפופיק המתוק, אבל אף אחד לא חשב שצריך לשנות אותה.

והנה, בשנים האחרונות, משהו קרה והחליטו לעשות מייק אובר לסופגנייה החנונית. בהתחלה נראה שהכיוון היה טוב, להקטין את כמות השמן, לאפות במקום לטגן, גם הגודל לא כמו פעם והיא הפכה יותר קטנה ויותר חביבה.

אבל מי אוהב חביבה? מי? אנחנו אוהבים סקסית, משודרגת, מתיחות פנים ובוטוקס, זה מייק אובר!!! וככה נפרדנו מהלוק הישן ובאה לנו הסופגנייה החדשה, קטנה אמנם, אבל מלאה בכל טוב, פטסייר, שוקולד, ריבת חלב, חלבה, עם פצפוצי סוכריות וגם קצת משקאות חריפים (היא גם יודעת לשתות הסופגנייה :)). וזה עולה לנו ועוד איך עולה לנו, ולא, לא דיברתי על הכסף, (עוד לא התחלתי לדבר עליו ויש לי דווקא הרבה מה להגיד...)

 • סופגנייה גדולה (כ-80 גר') במילויי הריבות השונות שוקולד או ציפוי דק ערכה כ- 450-350 קק"ל

 • סופגנייה בינונית (כ-65 גר') במילויי הקרמים ובציפויים שונים ערכה כ- 230-320 קק"ל (הרף העליון קופץ בגלל תוספת אלכוהול בחלק מהסופגניות)

 • סופגנייה בינונית (כ-40 גר') במילויי הריבות השונות או/והציפוי דק ערכה כ- 170-180 קק"ל.

 • סופגנייה בינונית ואפויה – ערכה כ- 140-170 קק"ל ותכיל כ-1/3-1/5 מכמות השומן בסופגניות הגדולות.

והלביבה?

טוב, קשה לומר שהיא לא הלכה עם הזמן, אולי התחילה בתור פירה תפוחי אדמה מטוגן, אבל ישר הגיעו מיני ירקות עמילניים וירקות אחרים להשביח אותה, בטטה, תירס, קישואים, גזר, תרד, כרובית, כיד הגירוד או המעיכה הטובים עלינו, עם קצת מלח והמון שמן וחזרנו למספרים הגדולים...

לביבת תפוחי אדמה/בטטה שמשקלה כ- 60 גר' ערכה יהיה כ – 130-140 קק"ל.

ומה עם הלביבה האפויה, אם הבסיס הוא ירק עמילני כמו תפו"א/בטטה במשקל של כ-60 גר', ערכה יהיה כ- 80-90 קק"ל, ותכיל לפחות 50% פחות שומן מזו הרגילה.

אז איך צולחים את החנוכה הזה בשלום??

נתחיל בהדלקת הנרות, מעתה, כשמה כן היא, הדלקה של הנרות ולא ערב גאלה שלם, שכולל כיבודים כמו בחנוכת בית המקדש עצמו אחרי שהוקם. מאחר וכבר נהייתה מסורת של הזמנות, נגדיר לעצמינו ערב אחד ואולי עוד אחד אם ממש מוכרחים (אמא שלי הזמינה אז גם חייבים ללכת לאמא שלו...).

העובדה שמדובר באירוע מתוכנן, תעזור לנו לשלוט טוב יותר במה שאנחנו אוכלים שם. נוכל להתכונן לארוחות הללו:

 • לא להגיע רעבים מדי לארוחה ואז להתנפל על מה שמוגש

 • להמעיט בכמות השמן לאורך היום ובאופן הזה החריגות בשומן לפחות תהיינה קטנות יותר.

 • בערב כזה אנחנו לא ממש חייבים לבדוק את הטעם של כל התקרובת, סופגנייה אחת ולביבה אחת כבר סוגרים לנו מה שהיינו אוכלים בארוחת צהריים, אז כדאי להיזהר במה שמוסיפים להן.

 • ככלל, אני בהחלט בעד לאכול סופגנייה "נורמאלית" עם כל התוספות, אם זה מה שאוהבים, בדיוק כמו שמדי פעם אנחנו גם אוכלים עוגה "מושקעת". לגישתי, הנפש היא חלק לא פחות חשוב מיתר תאי הגוף, ובסופו של דבר אנחנו בוחנים את זה עם עצמינו, לא רק מול טבלאות של ערכים תזונתיים

 • אם אנחנו מארחים, אנחנו יכולים לבחור להגיש גם כיבוד פחות שמן לביבות אפויות, מטבלים רזים (למשל על בסיס יוגורט 1.5%), ירקות חיים חתוכים וכד'.

 • פעילות גופנית תעזור לגוף שלנו להתמודד עם העודף הקלורי שנוצר מעודף ארוחות חריגות, אז כדאי להקפיד ביתר על ביצועה.

שיהיה לכולנו חג אורים שמח :)

פוסטים נבחרים
פוסטים אחרונים
ארכיון
תגיות
No tags yet.
עקבו אחרי
 • Facebook Social Icon
 • Twitter Basic Square
 • Pinterest Social Icon
 • LinkedIn Social Icon
RSS Feed
bottom of page